پیام دکتر مهدی زارع

دبیرعلمی کنفرانس و عضو هیئت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله

سومین کنفرانس جامع مدیریت بحران و HSE با رویکرد کاهش ریسک سانحه، افزایش تابآوری، توسعه پایدار و نگاه ویژه به موضوع تغییرات اقلیمی در اردیبهشت ماه 95 برگزار میشود. در این رویداد و در سخنرانیهای کلیدی، دانشمندان برجسته و متخصصان حرفهای مرتبط با این حوزه، آخرین یافتهها، مبانی و راهبردهای آینده در زمینه مدیریت کاهش ریسک سوانح را ارایه میکنند. بسیاری از پژوهشگران و مدیران در زمینه کاهش ریسک سوانح در این کنفرانس، سازمان‌ها، افراد و موضوعات مرتبط با حوزه کاری خود را یافته و توسعه میدهند. از برنامههای جنبی کنفرانس برگزاری کارگاههای تخصصی-کاربردی و نمایشگاه جانبی است. تمامی این تلاشها در قالب یک تشکل غیر دولتی برنامه‌ریزی و انجام میشود. این شکل از برگزاری کنفرانس، محلی بدون سوگیری برای متخصصان و مدیران مراکز دولتی، خصوصی و دانشگاهیان (که در زمینه مدیریت سانحه کار میکنند) فراهم کرده تا سالی یکبار گرد هم آیند و در یک فضای علمی و متفاوت، کارها و دانش خود را با سایرین به اشتراک بگذارند.

حوادث ناشی از پدیده‌‌های طبیعی بر اثر تغییرات در پوسته کره زمین رخ می‌دهد و همه ساله علاوه بر خسارات فراوان در جهان هزاران قربانی بر جای می‌گذارد. بر این اساس حوادث شدید باعث از هم پاشیدگی خانواده‌ها، بی خانمانی افراد، مشکلات بهداشتی، سوء تغذیه، رکود یا تعطیلی مراکز آموزشی و خدماتی، بیکاری و مهاجرت اجباری می‌شوند. همچنین اهمیت حوادث طبیعی تا آنجاست که سازمانهای بشردوست بین‌المللی موظف شده‌اند تا برنامه‌های خود را موازی با حقوق بشر برنامه‌ریزی کرده و خود را در مقابل گروه هدف از جمله در بخش حوادث طبیعی مسئول و پاسخگو بداند. بر این اساس توزیع نظام‌مند دانش و اطلاعات بین افراد، خصوصاً افرادی که در پاسخگویی شرکت دارند اصل بنیادین دستیابی به درک مشترک از مشکلات و انجام هماهنگی‌های لازم بین سازمانی و بخش حوادث طبیعی تعریف جهانی شده است.کشور ایران به واسطه موقعیت جغرافیایی، شرایط اقلیمی و وضعیت زمین‌شناختی جزء 10 کشور حادثه‌خیز جهان است. وقوع بحران‌های طبیعی سالانه بین سه تا پنج هزار میلیارد تومان به کشور خسارت وارد نموده و زندگی مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این میان نقش مهم و ارتباط تنگاتنگ شریان‌های حیاتی در فرآیند مدیریت جامع بحران شهری و تاثیرات اقتصادی آنها بر حساسیت عملکرد این سیستم می‌افزاید. همچنین آسیب‌پذیر بودن شریان‌های حیاتی موجب فلج شدن امدادرسانی در زمان بحران و خسارات جبران ناپذیر می‌گردد. برای آمادگی هرچه بیشتر در مواقع بحرانی شناسایی نقاط قوت و تقویت نقاط ضعف جزء ارکان حیاتی چرخه مدیریت بحران می‌باشد.

آهنگ شتابان گسترش صنعت در کشورهای در حال توسعه نیاز مبرم به آماده‌سازی محیط مناسب برای عملکرد نیروی انسانی در شرایط سلامت، ایمنی و بهداشت را متجلی می‌سازد. مازاد بر سوانح طبیعی، بسیاری از حوادث در بخش صنعت رخ می‌دهد که می‌توان عامل اصلی آن را عدم وجود نیروهای متخصص در بخش ایمنی پروژه‌ها دانست. گزارش سازمان بهداشت جهانی حاکی از آن است که علاوه بر تلفات به وجود آمده از آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از استقرار و فعالیت واحدهای صنعتی، هر ساله 125 میلیون حادثه کاری در جهان جان حدود 200 هزار نفر را در حین کار می‌ستاند.این در حالی است که بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که در خسارات صنعتی برخی از کشورهای توسعه یافته با ملاحظات ایمنی بیش از 50 درصد آسیب‌های سالانه کاهش یافته است که بطور متوسط موجب ذخیره سالیانه 110 میلیون دلار می‌گردد. در این راستا، نگرش حاکم بر سازمان‌های کشورهای توسعه یافته به این باور رسیده است که بکارگیری خدمات متخصصان، تکنولوژی و فن‌آوری روز در ایجاد سامانه‌ای که در آن بهداشت، ایمنی و محیط زیست را به طور یکپارچه مدیریت کند، می‌تواند از بروز حوادث فاجعه‌بار در مدیریت شهری جلوگیری کرده و یا شدت پیامدهای حاصل از آن را به حداقل ممکن کاهش دهد.

از آنچه گفته شده این نتیجه حاصل می‌شود که ریسک‌ها و مخاطرات، جزء جدایی‌ناپذیر زندگی و محیط زیست انسان است. از این رو معمولاً در سازمان‌ها و در بعد وسیع‌تر در جوامع طرح‌ها و سیاست‌های گوناگونی چون طرح‌های زیست‌محیطی، طرح‌های ایمنی، طرح‌های مدیریت بحران، سیاست‌های آموزشی، سیاست‌های بهداشتی شغلی و نیز برخی استانداردهای بین‌المللی در جهت پیشبرد اهداف کاهش خسارات مالی و جانی به کار گرفته می‌شود.

 

در این راستا و در جهت به روز کردن دانش موجود در کشور و انتقال آن، سومین کنفرانس جامع مدیریت بحران و HSE در تاریخ 27 و 28 اردیبهشت سال 1395 در محل دانشگاه تهران و با مشارکت دانشگاه‌ها، داستگاه‌های قانون‌گذار و اجرایی کشور برگزار خواهد.

  پوستر کنفرانس

تا همایش ...

109
برگزار کنندگان
حامیان از ابتدا تا کنونwww.dmhse.ir
 
4rd Comprehensive Conference on Disaster Management & HSE

 


Contact Us

Email: info@dmhse.ir
Tell:  44991167-8
Fax:    
89785376